( )  (.)

Obsah vyžaduje Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player


Zájazdy do » Banská Štiavnicacity foto

Banská Štiavnica

Bývalé banícke mesto Banská Štiavnica je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. Aj z tohto dôvodu bolo v roku 1993 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Dejiny mesta sa píšu od roku 1238, kedy boli Banskej Štiavnici pridelené privilégiá kráľovského mesta.

Banská Štiavnica je od svojho vzniku úzko spätá s baníctvom. V ťažbe striebra od 13. až do konca 18. storočia bola v niektorých obdobiach najproduktívnejšim zo všetkých banských revírov v Európe a aj v ťažbe zlata patrila k významným producentom. Bohatstvo mešťanov plynúce z ťažby sa prejavilo na honosných domoch, tieto významne ovplyvnili celkovú podobu mesta. V roku 1627 sa v miestnych baniach prvýkrát na svete použil pušný prach na banský odstrel. V 17. storočí Banská Štiavnica prežila svoje zlaté obdobie, keď ťažba zlata a striebra dosiahla najvyššie hodnoty. V 18. storočí bola Banská Štiavnica tretím najväčším mestom v Uhorsku. Postupne sa tu sústredilo aj banícke školstvo a veda a v 18. storočí tu bola založená najstaršia banícka škola, ktorú v roku 1762 povýšili na Banskú akadémiu - prvú vysokú školu svojho druhu na svete.

Dominantou mesta je Starý zámok, na protiľahlom kopci stojí Nový zámok a v centre Trojičného námestia je morový stĺp so súsoším sv. Trojice. Pri príchode do Banskej Štiavnice od severu je neprehliadnuteľná Kalvária - komplex sakrálnych stavieb umiestnených na kopci nad Banskou Štiavnicou. Nezabudnuteľným zážitkom je sfáranie do bane zo 17. storočia a jej prehliadka.

Banská Štiavnica dnes žije svojim vlastným životom, koná sa tu niekoľko zaujímavých festivalov a výstav, obľúbený je tzv. Salamander - mestské slávnosti, ktoré sa konajú každoročne v septembri ako oslava baníctva a baníkov. Okolitá príroda láka na turistiku a cykloturistiku, v lete sú tu veľké možnosti na kúpanie a rybolov v okolitých tajchoch, v zime je neďaleko lyžiarske stredisko a bežkárske trate.

Je nám ľúto, pre túto kategóriu alebo umiestnenie v tejto chvíli nemáme naplánované žiadne voľné termíny.

Ak si želáte byť informovaný o možnostiach zájazdu pre túto lokáciu, alebo sa chcete dozvedieť viac, prosím kontaktujte nás.


Kurzový lístok

1 USD » 0.88121 Eur
1 CZK » 0.04107 Eur
1 GBP » 1.1957 Eur