( )  (.)

Obsah vyžaduje Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player


Zájazdy do » Kremnicacity foto

Kremnica

Starobylé mesto Kremnica bolo oddávna spájané s prívlastkom - zlatá. Okolité bane, bohaté na zlatú rudu, jej vyslúžili slávu a bohatstvo. V 14. storočí udelil Kremnici uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou privilégia slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta. Zároveň tu založil mincovňu, ktorá počas stáročí svojej existencie vyprodukovala obrovské množstvo zlatých i strieborných mincí.

Kremnické dukáty, tzv. florény, patrili k najhodnotnejším a k najvyhľadávanejším minciam v Európe. Kremnická mincovňa pracuje od svojho vzniku až dodnes a je tak jedným z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete. Popri baníctve a mincovníctve zohrali dôležitú úlohu v dejinách Kremnice aj remeslá a obchod. Veľkú vážnosť a mnohé výsady využívali najmä zlatníci.

Historické jadro Kremnice spolu s mestským hradom v centre s karnerom a kostnicou je chránené opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Dominantou mesta i areálu hradu je dvojloďový neskorogotický kostol sv. Kataríny s vzácnym organom.

Výrazným prvkom námestia je barokový Morový stĺp sv. Trojice, v severnej časti námestia sa nachádza baroková fontána, námestie lemujú meštianske domy vybudované najmä počas rozkvetu mesta v 14. storočí. Vedľa vstupnej brány sú po stranách osadené reliéfne kamenné platne so symbolmi zlata (slnko) a striebra (mesiac), banských a minciarskych nástrojov.

Severne od Kremnice je geografický stred Európy - stojí tu kostol sv. Ján Krstiteľa a pamätná tabuľa pripomínajúca prijatie Deklarácie o Zvrchovanosti Slovenskej republiky.

Je nám ľúto, pre túto kategóriu alebo umiestnenie v tejto chvíli nemáme naplánované žiadne voľné termíny.

Ak si želáte byť informovaný o možnostiach zájazdu pre túto lokáciu, alebo sa chcete dozvedieť viac, prosím kontaktujte nás.


Kurzový lístok

1 USD » 0.88121 Eur
1 CZK » 0.04107 Eur
1 GBP » 1.1957 Eur